Teória

C3 Lept


lept


X2 Linoryt


odryvaný linoryt


S1 Serigraphy


serigrafia

Proces tvorby

Návrhy


Japonská väzba


japonská väzba


Záver - Výstava


Certifikát
certifikát

Ahojte priatelia a milovníci výtvarného umenia.
Minulý kalendárny rok mi môj milovaný Jurko zaslal link URL: www.lvs.cz na akciu s názvom „Letní výtvarná škola“ v Uherskom Hradišti, kde sa konajú rôzne výtvarné programy už niekoľko rokov.
Rozhodla som tam napísať – a prihlásila som sa do grafickej skupiny (8 - účastníkov).

Podvečer, už v čase letných prázdnin som docestovala do neveľkého mestečka po niekoľko hodinovej ceste autobusom, bola som neskutočne unavená, ale zároveň uchvátená tým, koľko zelene a krásnej architektúry sa skrýva len niekoľko kilometrov od našich hraníc.
Na internáte som bývala v peknej útulnej podkrovnej izbičke s mladou študentkou strednej umeleckej školy v Prahe. Romanka bola skvelé nežné žieňa s perfektnou kámoškou Veronikou pri ktorých som sa narehlila a dobre cítila počas celého kurzu.
Keďže takéto decká učím aj v našej škole neprekážal mi veľký vekový rozdiel ale naopak, rozptýlili vo mne moje pesimistické myšlienky a priviedli ma na iné často humorné cestičky.  
V pondelok ráno bol zápis účastníkov, kde sme obdŕžali aj vizitky aby bolo jasne, že patrime k letným výtvarníkom : - )))))))))

 

Po predstavovaní a prehliadke ateliérov sme sa hneď rozdelili do skupín. Zistila som, že som bola na kurze jediná „Slovenka“ čo mi nijako neprekážalo, lebo o nejakej jazykovej alebo národnostnej bariére sa nedalo pochybovať – veď dodnes sme si ako bývali Čechoslováci veľmi blízky ;-).
V našej grafickej dielni sme si prešli s Pani lektorkou teóriu rozdelenia grafických techník, videli sme ukážky náradia (rydla, ihly), matrice (materiály a ich fazetky), grafické lisy a pustili sme sa do tvorby návrhov.
Ľutovala som, že som si nepripravila už doma nejaké tie skice alebo náčrtky, lebo by mi ostalo viac času sa venovať samotným technikám alebo si skúsiť figurálnu kresbu v kresliarni.
(ale v tomto kalendárnom roku idem na umelecko –remeselný program a už som si navrhla aké topánočky si vyrobím na svoje labočky :- )))))

 

Lektori boli skvelí, ochotní a počas celého trvania kurzu veľmi srdeční a trpezliví čo som obdivovala, lebo občas som toho mala dosť aj ja keďže sme stále začínali ráno o 8:00 a končili neskoro a pritom som nemala žiadnu zodpovednosť a za nič som nezodpovedala.
Večer sa každý deň konali prednášky na rôzne súčasné výtvarné témy.
V úvodný deň bola prednáška v exteriéry – mali sme prehliadku historickým centrom kde nás sprevádzala Pani historička z múzea v Uhorskom Hradišti, bohužiaľ meno mi vypadlo, ale bola úžasná !!! – dokázala pútavo rozprávať a aj napriek silnej prietrži mračien nás neodradila v pokračovaní prehliadky mestom do večerných hodín.
Čo sa týka grafického programu mali sme počas jeho trvania vytvoriť a vytlačiť grafiky realizované v technikách hĺbkotlače - lept, serigrafieodrývaného linorytu (tlač z výšky).
Všetky tieto techniky som zvládla, ale o umeleckej hodnote sa nedá hovoriť – šlo skôr o zvládnutie technického postupu ako o samotný proces tvorby – veď to napokon sami posúdite pri zhliadnutí ukážok.

Prajem vám všetkým, aby ste sa odhodlali skúsiť si tvorbu v takejto škole – je to skvelý relax a dovolenka zároveň pri ktorej vypustite problémy a všetci ľudia okolo ktorých stretnete vás nabijú energiu o akej sa ťažko píše, to musí každý zažiť na vlastnej koži.

Krásny deň a veľa tvorivých impulzov praje SLÁVIKatka 7/2oo8